سگ خانواده باسکرویل

سگ خانواده باسکرویل

آرتور کانن دویل

مترجم: قاسم صنعوی    

«سگ خانوادهٔ باسکرویل» نوشته سر آرتورکانن دویل(۱۹۳۰-۱۸۵۹)، نویسنده برجسته داستان‌های جنایی و خالق شخصیت داستانی شرلوک هولمز است. این کتاب هم یکی از مجموعه داستان‌های کارآگاه خصوصی شرلوک هولمز است.

 

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

آقای شرلوک هولمز معمولاً صبح‌ها خیلی دیر بیدار می‌شد، مگر شبهایی که اصلاً نمی‌خوابید و این اتفاقی بود که گاهی روی می‌داد. آن روز صبح، هنگامی که در مقابل صبحانه‌اش نشسته بود، من عصایی را که مهمان شب قبل‌مان جا گذاشته بود، برداشتم. از چوب محکم و زیبایی بود و قسمت بالای آن به گردی کوچکی ختم می‌شد. درست در زیر این گردی، حلقه‌ای از نقره تقریباً به عرض دو سانتیمتر وجود داشت که بر آن کلمه‌هایی به تاریخ ۱۸۸۳ حک شده بود: «به جیمز مورتیمر، ام. آر. سی. اس، از طرف دوستانش در «سی.سی.اچ.» عصای زیبایی بود؛ عصایی ایده‌آل برای پزشکان تابع در دوران گذشته: شایسته، اطمینان‌بخش …

– خوب، واتسون، این عصا برای شما چه معنایی دارد؟

پشت هولمز به من بود و من هیچ کاری نکرده بودم که او بتواند بفهمد آن لحظه چه چیز فکر مرا به خود مشغول کرده است.

– از کجا فهمیدید که مشغول تماشای آن هستم؟ مگر پشت سرتان هم چشم دارید!

نه، ولی در برابرم قهوه‌جوش بسیار براقی قرار دارد. خیلی خوب، واتسون، نگفتید دربارهٔ عصای مهمانمان چه فکر می‌کنید؟ بخت یارمان نبود که او را ببینیم و نمی‌دانیم منظور او از آمدن به اینجا چه بوده است: بنابراین، یادگار کوچک او اهمیت پیدا می‌کند. خوب، واتسون، از روی عصا صاحب آن را توصیف کنید! گوشم به شما است.

 

اطلاعات بیشتر:

دسته بندی: رمان – داستان خارجی – جنایی

تعداد صفحات: ۲۲۱ صفحه

شابک: ۹۷۸-۶۰۰-۸۳۹۲-۳۱-۶‬

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶

فهرست