قلعه‌ حیوانات

قلعه‌ حیوانات

جرج اورول

مترجم: ساره حسینی عطار – امید خواجه محمودآبادی    

«قلعه حیوانات» یکی از مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین آثار جرج ارول، نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی است. ارول، به سبب دو اثر قلعه حیوانات و ۱۹۸۴ که دو اثر داستانی با محتوای سیاسی شناخته شده است.

قلعه حیوانات هجوی است بر استحاله انقلاب‌ها و از دست رفتن آرمان‌هایی که در خیزش‌های مردمی مورد نظر بوده است.

 

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

آن اوایل وقتی قوانین مزرعه برای اولین بار وضع شد، سن بازنشستگی اسب‌ها و خوک‌ها دوازده، گاوها چهارده، سگ‌ها نه، گوسفندها هفت، مرغ‌ها و غازها پنج سال تعیین شد. در این مدت هیچ حیوانی بازنشسته نشده بود، ولی اخیراً راجع بهش زیاد حرف می‌زدند. حالا که پشت باغ میوه جو کاشته شده شایعه شده بود که قرار است زمین بازنشسته‌ها یک تکه از چراگاه بزرگ باشد. همچنین می‌گفتند که جیره‌ی هر اسب روزی پنج پوند ذرت در تابستان و پونزده پوند یونجه در زمستان و روزهای تعطیل هم یک سیب بهش اضافه می‌شود. دوازدهمین تولد باکسر اواخر تابستان بود.

با این همه زندگی سخت بود، زمستان آن سال هم مثل پارسال سرد بود و حتی آذوقه کمتر شده بود و دوباره جیره‌ی حیوانات به‌جز سگ‌ها و خوک‌ها کم شد، اسکوئیلر توضیح داد که عدالت مطلق راجع به جیره‌ی غذایی ضدِ اصول انیمالیسم است. با اینکه مشخص بود آذوقه کم است، ولی برای اسکوئیلر سخت نبود که به حیوانات ثابت کند واقعاً کمبودی نیست و ضرورتاً جیره‌ی غذایی تعدیل شده (از تعدیل جای تقلیل استفاده می‌کرد)، اما نسبت به زمان جونز همه چیز پیشرفت کرده بود. اسکوئیلر با صدای ناخوشش یک سری اعداد را پشت سر هم می‌خواند تا به حیوانات نشان بدهد که نسبت به زمان جونز یونجه و شلغم بیشتری دارند، کمتر کار می‌کنند و آب تمیز تری مصرف می‌کنند و عمرشان بیشتر شده و مرگ و میر توله‌ها کمتر شده و درآخورها کاه بیشتری هست و از شر مگس‌ها و کک‌ها در امان هستند.

حیوانات همه حرف هایش را باور می‌کردند و آنها واقعاً چیزی از زمان جونز یادشان نبود. می‌دانستند که این روزها زندگی‌شان سخت شده و بیشترگرسنه‌اند و سردشان است و معمولاً به‌جز وقت‌هایی‌که می‌خوابند، کار می‌کنند، ولی حتماً دوران جونز وضع از این بدتر بوده و این خوشحال‌شان می‌کرد.

 

اطلاعات بیشتر:

دسته بندی: رمان – داستان خارجی

تعداد صفحات: ۱۲۸ صفحه

شابک: ۹۷۸-۶۰۰-۹۵۹۸۰-۱-۴

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵

فهرست